Vennas Akyol Haznedar

Venn, Kurucu

1965 yılında Samsun’ da doğan Vennas Akyol Haznedar, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yerel yönetimler bölümünden mezun olmuştur. 1998 yılında Samsun Havalimanında ilk kafesini açmıştır. Ardından 2001 yılında yine Samsun Havalimanında ilk restorantını açmış ve markalaşma-kurumsallaşma yolunda büyük bir ivme kaydederek, kendi markası olan ‘’Venn’’ i yaratmıştır. 2006 yılında kurduğu havayolu ikram şirketi ile, ülkenin bu alanda ki üç iştirakinden biri olup, dünya bazında bu işi yapan ilk ve tek kadın girişimci olmuştur. Karadeniz ve Anadolu’ da ki tüm havalimanlarında, yerli ve yabancı hava taşıyıcı şirketlere ikram üretim ve servis(yiyecek, içecek, kırtasiye) hizmeti vermektedir.
Kosgeb destekli yöresini tanıtan, aynı zamanda yöresel yemek tariflerinin de yer aldığı bir kitap çıkarmıştır, yine Orta Karadeniz Kalkınma Ajansıyla ortak projeler içinde yer almıştır.
2011 yılında Samsun’ un sahil şeridinde yer alan Karadeniz’ in ilk yatırım belgeli butik otelini, Venn Butik Otel& Restorant adıyla hizmete sokarak, sektöründe şehre yeni bir bakış açısı getirmiştir.
Deniz ve yelken sevdalısıdır. Samsun spor sevdalısı ve yönetim kurulu başkan yardımcısıdır. Samsun TSO icra kurulu, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Rotisörler Zinciri derneği üyesidir.
Kagider üyesi de olan Vennas Akyol Haznedar sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görev almaktadır. Pınar adında bir çocuk annesi ve iki erkek torun annanesidir.