Dr. Tayfun Özkan

Nurol Portföy Yönetimi A.Ş., Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Tayfun Özkan, sağlam akademik arkaplan ve güçlü uluslararası network sahibi bir finans ve varlık yöneticisidir. İstanbul, Amsterdam, Londra ve Lüksemburg’ta bilfiil ve ayrıca Körfez bölgesiyle yakın çalışmış ve finansın hemen her alanında 25 yılı aşkın deneyim edinmiştir.

Dr. Özkan, sırasıyla Trabzon Anadolu Lisesi, İTÜ İşletme Mühendisliği, Marmara Üniversitesi Bankacılık Yüksek Lisansı ve Bahçeşehir Üniversitesi Finans doktora programı mezunudur. SPK Düzey 3, Türev Araçlar, Gayrimenkul Değerleme ve Kurumsal Yönetim Derecelendirme lisansları ve ayrıca uluslararası iç denetim sertfikası (CIA: Certified Internal Auditor) sahibidir.

Kariyerine 1995 yılında Garanti BBVA Bankası’nda müfettiş olarak başlamış ve bankadaki 16 yıllık çalışma süresince sırasıyla Londra’da bir portföy yönetim şirketi kurmuş ve 2 yıl bu şirketin operasyonlar direktörü olarak çalışmış, bankanın Lüksemburg Şubesi’nde uyum (compliance) fonksiyonunu kurmuş ve 4 yıl uyum görevlisi olarak görev yapmış, son olarak da Genel Müdürlük’te proje ve satınalım finansmanı takip birimini (middle office) kurmuş ve buranın yöneticiliğini yapmıştır.

2011 yılında, (Ülker, Godiva ve United Biscuits’ın sahibi) Yıldız Holding’in özel sermaye fonu olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na Yatırımlar Direktörü olarak transfer olmuştur. Gözde’de yüzlerce yatırım projesini değerlendirmiş ve USD 300 milyonu aşan satin alımlarda kilit rol üstlenmiştir. 2015 yılında KFH Grubuna, KT Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Kurucu Genel Müdürü olarak katılmıştır. KT Portföy, faaliyete geçtiği 3. yılın sonunda, Tayfun Özkan ayrılırken, 50’den fazla portföy yönetim şirketi arasında yönetilen fon büyüklüğü itibariyle 10. sıraya yükselmiştir.

2019 yılında Türk Kızılay’ın gelir kaynaklarının artırılmasına katkıda bulunmak üzere göreve davet edilmiş ve Kızılay’ın portföy yönetim şirketinde kurucu yönetim kurulu üyesi ve Türk Kızılay Derneği’nde Finans ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak hizmet etmiştir.

2021 yılında Nurol Yatırım Bankası A.Ş.’nin %100 iştiraki olarak kurulan Nurol Portföy Yönetimi A.Ş.’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş ve halen menkul kıymet yatırım fonlarının yanı sıra girişim sermayesi ve gayrimenkul yatırım fonları da kurup yönetmekte olan Nurol Portföy’de Yönetim Kurulu üyeliği görevine devam etmektedir.