Seben Ayşe Dayı

Erişilebilir Her Şey Sosyal Girişimi Kurucusu

Ben Seben Ayşe Dayı, 32 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldum. Bölümü birincilikle bitirdikten sonra aldığım başarı bursuyla İngilizce Antropoloji bölümünde yüksek lisans yaparak eğitim hayatıma devam ettim. Uzmanlaştığım iki alanda da eğitimle ilgili çalışmalar yürüttüm. Radikal Gazetesi eğitim departmanında Umay Aktaş ile bir dönem staj yapma şansı buldum. Sonrasında okulun yayın organlarında eğitim ve kültür-sanat alanlarında pek çok haber yaptım. Antropoloji bölümünde yüksek lisans programına başladığım sene alternatif eğitim ve Reggio Emilia yaklaşımıyla tanıştım.

İki sene boyunca farklı okullarda Reggio Emillia felsefesi ve “çocuk ve engellilik algısı” üzerine farkındalık çalışmaları yürüttüm. Yüksek lisans derslerimin bitmesiyle tez aşamasına geçtim ve iş yaşamına ara verdim. Tez için seçtiğim konu Türkiye’de alternatif eğitim uygulayan okul kültürleri üzerineydi. ariçin “Başka Bir Okul Mümkün Derneği” içinde kurulan “Mutlu Keçi İlkokulu”’nda altı aylık bir alan araştırması yaptım. Ayrıca 2017 Haziran ayında İtalya’da Loris Malaguzzi International Centre 4 th International Summer School’a katıldım.

2018 yılında Serim Yarar, Hale Yıldız öncülüğünde Erişilebilir Her Şey’i kurduk. Erişilebilir Her Şey içinde pek çok farklı sektörden kurum, marka ve etkinliğe erişilebilirlik anlamında danışmanlık vererek büyümeye devam ediyoruz. Eş zamanlı olarak İstanbul Havalimanına erişilebilirlik danışmanlığı veriyorum.