Doç.Dr. Recep Bildik

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Sermaye piyasalarında 25’i yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan ve 2021 yılında akademiye geçmeden önce en son Borsa İstanbul’da Uluslararası İlişkiler direktörü olarak görev yapan Doç.Dr. Recep Bildik Borsa İstanbul bünyesinde bir çok bölümde yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2010-2011 döneminde Takasbank Yönetim Kurulu’nda Denetçi üye olarak görev yaptı.

Önceki yıllarda merkezi New York’ta bulunan Global Association of Risk Professionals (GARP) adlı meslek örgütünde risk yönetimi üzerine çalıştı. Chicago Üniversitesi ve DePaul Üniversitesi Finans Bölümlerinde doktora sonrası araştırma programı kapsamında misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Finans ve sermaye piyasaları alanında ulusal ve uluslar arası hakemli akademik dergilerde yayınlanmış çalışmaları bulunan Recep Bildik 2005 yılında Finans dalında doçent unvanını aldı. 2006 yılından bu yana Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde finans alanında dersler vermektedir. 2017 yılında akademik finans alanında dünyanın en büyük birliklerinden biri olan Financial Management Association’ın yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Recep Bildik 2018-2020 yılları arasında TÜBİTAK Girişim Sermayesi Destekleme Grubu Yürütme Kurulu üyesi ve DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Halen ülke delegesi olarak atanmış olduğu Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 Çerçeve Programı’nda yer alan “KOBİ ve Risk Sermayesi Komitesi”’ üyeliğinin yanısıra, TOBB Girişim Sermayesi Sektör Meclisi, DEİK Kamu-Özel İşbirliği (PPP) Komitesi, TÜBİTAK Girişimcilik Destekleme Grubu Yürütme Kurulu, Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi Değerlendirme Komitesi, Global Finance Journal Editörler Kurulu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Ulusal Maden, Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu” (UMREK) üyeliklerini sürdüren Dr. Bildik aynı zamanda Türkiye Sınai Kalkınma Bankası iştiraki Yatırım Varlık Kiralama A.Ş, Harvard Alumni Association ve Türkiye Risk Yöneticileri Derneği’nde de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin İşletme Fakültesi Finans Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini alan Recep Bildik burslu olarak kabul edildiği Harvard Ünivesitesi Kennedy School of Government’tan Kamu Yönetimi yüksek lisans derecesine de sahiptir.