Nesrin İlker Peker

ERKA GRUP, Ödeme Sistemleri Direktörü

Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun olmuş ve aynı yıl profesyonel iş hayatına İş Bankası A.Ş. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak başlamıştır. 1999 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Yönetici, 2004 yılında da Müdür Yardımcısı olan İlker Peker, 2011 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirilmiştir.

Yazılım Uzmanı olarak başladığı İş Bankası’nın BT Kartlı Ödeme Sistemleri Biriminde yöneticiliğe kadar ilerleyen 20 yıllı aşkın süreçte Bankanın Kredi ve Banka Kartları Yönetimi, Üye İşyeri Yönetimi, Kart Kabul Ürünleri, EMV Uygulamaları, Atm Uygulamaları, Online ve Offline işlemler kapsamındaki tüm projelerin altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi çalışmalarına liderlik etmiş ve ekipleri yönetmiştir. Kartlı Ödeme Sistemlerindeki birçok inovatif projelere de öncülük etmiştir. 2004-2006 yılları arasında BKM Alt Çip Komitesinde aktif görev almış, yenilikçi bakış açısıyla çipli karta geçişin işleyiş yöntemini belirlemiştir.

Softtech A.Ş.’de Kartlı Ödeme Sistemleri, Satış ve Pazarlama, Satın Alma, Sözleşme Yönetimi, Ar-Ge ve Teknoloji Merkezleri Yönetimi, Kurumsal İlişkiler ve Proje Ofisi Birimlerinin yöneticiliklerini yapmıştır.

2020 itibariyle ERKA Grup bünyesinde Ödeme Sistemleri Direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Ar-Ge merkezi yöneticiliği de yapmakta olan Peker ulusal ve uluslararası destek programlarını yönetmekte, Teknoloji Çalışma Gruplarına da liderlik yapmaktadır.

Bunların yanı sıra İTÜ Çekirdek bünyesinde finans alanında mentorluk vermekte, PSM dergisinde konuk yazar olarak makaleler yazmakta, Blokchain Türkiye Platformu çalışma gruplarında yer almaktadır. Nesrin İlker Peker iyi derecede İngilizce ve orta düzey Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.