Mustafa Arar

Sermaye Piyasaları, Bağımsız Danışman

1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Aynı yıl açılan mesleki yarışma sınavını kazanarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nda uzman yardımcısı olarak göreve başladı. 1991 yılında mesleki yeterlik sınavında geçerek uzman kadrosuna atandı.

1994 yılında SPK’dan istifa ile ayrıldı ve sermaye piyasası yatırım kuruluşlarında 10 yıl boyunca çeşitli üst yönetim kademelerinde çalıştı. 2004 yılında yaklaşık bir yıl boyunca internet servis sağlayıcı Superonline’de finanstan sorumlu direktör olarak görev yaptı. 2005 yılında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK)’nda müdür olarak göreve başladı ve 12 yıl boyunca risk yönetim, iç denetim, iç kontrol, kurumsal yönetim, kurumsal performans yönetim ve ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin kurulması, geliştirilmesi ve işletilmesini sağladı. MKK’da mevcut sorumluluklarına ilave olarak Mali Suçları Araştırma Kurulu Mevzuatı ve TCMB Menkul Kıymet Mutabakat ve Ödeme Sistemleri Mevzuatına uyum çalışmalarını yürüttü. 2016 yılı sonunda MKK’dan emekli olarak serbest çalışmaya başladı.

2004 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (TÜRMOB) ve 2014 yılında ise bağımsız denetçi (KGK) belgelerini aldı. Sermaye piyasasında ileri düzey lisans belgeleri bulunmaktadır.
34 yıllık meslek hayatı boyunca yurt içi ve dışında birçok konferans ve eğitim programlarına katıldı. Konferans ve seminerlerde uzmanlık alanları ilgili konuşmacı ve eğitmen olarak rol aldı.