Prof. Dr. Mervyn King

Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC)-Kurucu, Fahri Başkan

Mervyn King, Güney Afrika Yüksek Mahkemesi Kıdemli Danışmanı ve eski Yargıcıdır. Güney Afrika Üniversitesi’nde Kurumsal Vatandaşlık konusunda Ekstra Ordinaryüs Profesör, Pretoria ve Cape Town Üniversite’lerinde Onursal Profesör ve Rhodes’ta Misafir Profesördür.

Mervyn King şu anda Witwatersrand Üniversitesi’ndeki Wits Business School’da profesördür.

Güney Afrika’daki Witwatersrand ve Birleşik Krallık’taki Leeds Üniversite’lerinden fahri Hukuk Doktorası, Melbourne, Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden fahri Doktora ve Güney Afrika’daki Stellenbosch Üniversitesi’nden Ticaret alanında fahri Doktora sahibidir. Güney Afrika’da Kral I, II, III ve IV’ü oluşturan Kurumsal Kral Yönetim Komitesi’nin Fahri Başkanı ve Good Law Vakfı’nın Başkanıdır.

Değer Raporlama Vakfı’nın Fahri Başkanı, Londra’daki Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) ve Amsterdam’daki Küresel Raporlama Girişimi’nin Fahri Başkanı ve Kurumsal Yönetim konusunda Dünya Bankası Özel Sektör Danışma Grubu üyesidir. Birleşmiş Milletler Yönetim ve Gözetim konusunda Seçkin Kişiler Komitesi’ne başkanlık etti ve 15 yıl boyunca Reklam Standartları Kurumu Başkanlığı yaptı ve yedi yıl boyunca Paris’teki ICC Tahkim Mahkemesi üyeliği yaptı.

Afrika Entegre Raporlama Konsey Birleşmiş Milletler Yönetim ve Gözetim konusunda Seçkin Kişiler Komitesi Başkanı ve Güney Afrika Entegre Raporlama Komitesi Başkanı’dır.

ICGN, Asya Kurumsal Yönetim Merkezi, Hint IOD ve Regenesys Business School’dan küresel çapta kaliteli kurumsal yönetimi teşvik ettiği için Yaşam Boyu Başarı Ödülleri aldı. Kraliyet Sanat ve Ticaret Topluluğu üyesi, İngiltere ve Galler Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü onursal üyesidir; Birleşik Krallık İç Denetçiler Enstitüsü’nün; Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nün; Avustralya Yeminli Mali Müşavirlerinin; Birleşik Krallık Yeminli Halkla İlişkiler Enstitüsü’nün; Yeminli Sekreterler ve Yöneticiler ve Güney Afrika Yeminli Muhasebe Direktörlüğü’nün üyesidir.

Şu anda Parktown Ridge’deki Wits Business School’da bulunan ve kritik yönetim konularında konferanslar düzenleyen ve iki milyonu aşkın yerel ve uluslararası kurum üyesine memorandum dağıtan The Good Governance Academy’nin (İyi Yönetişim Akademisi) başındadır.

Londra, Lüksemburg ve Johannesburg Menkul Kıymetler Borsalarında işlem gören birçok şirketin başkanı, direktörü ve CEO’su olmuştur. 60’tan fazla ülkede hukuk, iş, reklam, sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim konularında danışmanlık yaptı ve Dünya Borsalar Federasyonu ve Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki uluslararası kuruluşlardan birçok ödül aldı.

En sonuncusu “The Healthy Company” (Sağlıklı Şirket) olmak üzere yönetim, sürdürülebilirlik ve raporlama üzerine altı kitabın yazarıdır.

Uluslararası alanda hakem ve arabulucu olarak görev yapmaktadır.