Mert Fırat

İhtiyaç Haritası, Inogar, InogarArt, Moda Sahnesi, Sanat Mahal, DasDas Oyuncu, Kurucu Ortak

Mert Fırat 1981 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İsveç’te radyo-televizyon eğitimi gördü. Daha sonra Ankara’ya dönüp Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nde oyunculuk eğitimi aldı.

2005 yılından itibaren birçok TV ve sinema projesinde görev aldı. İlk filmi, senaryosunu İlksen Başarır ile birlikte yazdığı ve başrolünü oynadığı “Başka Dilde Aşk” oldu. Bu filmi yine senaryosuna imza attığı “Atlıkarınca” adlı film takip etti. Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl tiyatro sahnelerinde olan; MODA SAHNESİ, Bursa SANATMAHAL ve DASDAS’ın kurucularından Mert Fırat hâlen Moda Sahnesi’nde “Bütün Çılgınlar Sever Beni” ve “En Kısa Gecenin Rüyası” oyunları, DasDas’ta “Joseph K.” oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.

Mert Fırat ayrıca, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde ve toplumsal konularda farkındalık yaratan birçok kampanyada yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) bünyesinde yürütülen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde Samsun İlkadım Öğrenim Birimi’nde çocuklara tiyatro çalıştırdı. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile 20 ildeki üniversitelerde işitme engelliler kulüpleri kurulması ve bu okullarda işaret dili dersi açılması süreçlerine destek verdi. Mor Çatı ile Türkiye’de ensest konularında söyleşilere katıldı. Atlıkarınca filmi ile bu konunun gündeme gelmesinde önemli rol oynadı. Bana Göz Kulak Ol Derneği üyesi olan Fırat, “Kürkünü Çıkar Vicdanını Giy” kampanyasına aktif olarak destek verdi.

AÇEV, LÖSEV, çeşitli LGBT ve gençlik örgütlerinin farkındalık kampanyalarında yer alan Fırat, hâlen birçok ulusal kampanya ve faaliyette gönüllü olarak yer almaktadır.

Son olarak, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konularında Türkiye ve küresel çaptaki çalışmalarda yer aldı. Bu kapsamda, BİANET’in Kadına Karşı Şiddet konusunda yaptığı infografik videoyu seslendirdi ve geniş kitlelere ulaşmasına gönüllü olarak destek verdi. Bununla birlikte, Change.org tarafından düzenlenen Özgecan Yasası Kampanyası’nın video yapım sürecinde yer aldı. Bu kampanyanın farkındalık filminde oynadı. Ayrıca küresel ölçekte devam eden ve Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan HeforShe kampanyasına destek vermektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk konularında farklı dernekler ve vakıflar ile gönüllü olarak çalışan Mert Fırat iki farklı projede şu anda ortak olarak yer almaktadır. İlk olarak, ortakları ile birlikte Bursa’da “SanatMahal” projesini hayata geçirmiştir. Mahalle ve kent için sanat alanı yaratmayı amaçlayan bu proje ile yeni bir sosyal girişim çalışması başlamıştır. Türkiye’nin online imece platformu İhtiyaç Haritası www.ihtiyacharitasi.org’un ve yaratıcı sektörlere destek veren ortak çalışma alanı InogarArt’ın kurucuları arasında yer alan Fırat, projelerin tasarlanması, planlanması ve işleyişi konusunda aktif olarak katkı sağlamaktadır.