Kerim Kotan

Ventura Partners, Kıdemli Ortak

23 yılı aşkın şirket birleşmeleri ve devralmaları deneyimine sahip bir yatırım bankacısı olan Kerim Kotan, sonuçlandırdığı toplam 32 işlem ve 17.2 milyar ABD Doları büyüklüğünde işlem hacmiyle konusunda Türkiye’de öncü isimlerden biridir. Kotan aynı zamanda Sports Digitale, tiplay, Hadsup, Alotech, ForFarming ve HelpSteps gibi herbiri kendi ekosistemlerini sarsmakta olan şirketlerin yatırımcısıdır. Kotan mobil oyunlar, reklam teknolojileri, sağlık & ilaç, enerji, gıda & içecek, yeşil teknolojileri B2C, B2B, SaaS, varlık yönetimi ve fintech gibi geniş bir yelpazedeki sektörlerde hem danışman hem yatırımcı olarak tecrübeli bir isimdir.

Kotan, Türkiye’nin önde gelen holdinglerine geçmişte danışmanlık vermiş, bu firmaların uluslararası piyasalardaki satın alımlarının yanı sıra işletmelerinin ve bazı varlıklarının satış süreçlerini tasarlayıp, yönetmiştir. Kotan, uluslararası büyüme, finansman, sermaye piyasaları regülasyonları ve kurumsal yönetişim konularında stratejik danışmanlık verdiği şirketlerin yönetim kurullarında danışman olarak görev almaktadır. Satış tarafında Kotan, Türkiye’de en başarılı şirket satış ve finansman bulma süreçlerinin bazılarına liderlik etmiştir.

Kotan, Financial Times, Wall Street Journal, the Guardian, Reuters, Dow Jones, Bloomberg, Euromoney ve Forbes gibi uluslararası ve yerel arenanın önde gelen gazeteleri ve haber ajansları tarafından konusunda sıklıkla röportaj yapılan bir isimdir. Kotan Şirket Birleşmeleri ve Devralmaları, özel sermaye fonları ve girişim sermayesi fonları konusunda yurtiçi ve yurtdışında farklı TV programlarına konuşmacı olarak katılmıştır.

Kendisi, ayrıca İstişare Kurulu üyesi olarak görev yaptığı Endeavor Derneğindeki varlığıyla da yarının genç liderlerine ve girişimcilere aktif bir şekilde destek vermektedir. İstanbul’da doğup büyüyen Kotan, ABD’de Cushing Academy’den (1991) mezun olduktan sonra eğitimine Amerika’da devam ederek Lehigh Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği dalında lisans eğitimini 1995 yılında tamamlamış, arkasından da 1997 yılında Cornell Üniversitesi’nde MBA dereceisini almıştır.