İbrahim Oral Emül

Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., İş Zekası, Veri Yönetişimi ve Kurumsal Çözümler Direktörü

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği (1994) ve Melbourne RMIT Üniversitesi Executive MBA (2012 )bölümlerinden mezun ve PMP sertifikasına sahiptir (2009).
Accenture Avustralya’dan 2010 yılında ayrılması sonrası katıldığı Türk Hava Yolları’nda İş Zekâsı Müdürlüğünü kurdu ve 2019’a değin Veri Ambarı, ETL, İş Zekası, Raporlama, Büyük Veri, İleri Analitik, İş Analizi ekiplerini yönetti.
Türk Hava Yolları’nda İş Zekası Müdürlüğü, CRM Müdürlüğü ve Dijital İş Geliştirme Müdürlüğü görevlerini üstlenmesi ardından Nisan 2021 ‘de Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda İş Zekası, Veri Yönetişimi ve Kurumsal Çözümler görevlerinden sorumlu Direktör görevini üstlendi.
Farklı sektörlerde geniş bilişim ve iş bilgisi tecrübesine sahiptir. Kariyeri boyunca çok sayıda yeni birim kurdu, şekillendirdi ve yönetti, uzun dönemli stratejiler oluşturdu, uyguladı, teknolojik ve dijital dönüşümler gerçekleştirdi, yüksek bütçeli projeleri başarı ile yönetmesi yanında, yüksek maliyetli süreçlerde önemli tasarruflar sağladı.
ERP, CRM (Müşteri İlişkileri, Satış, Servis ve Çağrı Merkezi), Veri Entegrasyonu ve Yönetişimi, İş Zekâsı (DWH, ETL, ODS, Büyük Veri, Raporlama, Dashboard, UX, Analitik, Yapay Zeka), Yalın Uygulama Geliştirme, Robotik Süreç Otomasyonu, Süreç İyileştirme, Proje yönetimi, Teknik ve İş Analizleri, Yazılım Geliştirme, Dijital Dönüşüm, Ar-Ge, İnovasyon, Yalın Yönetim, Bulut Çözümler, Uygulama Geliştirme, Test ve Destek başlıklarında yetkin deneyime sahiptir.
Mentor, eğitmen, konuşmacı olarak çok sayıda aktivite ve programda yer aldı.