Helen Brand

ACCA (Association of Chartered and Certified Accountants- Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği), İcra Başkanı

Helen Brand, 2008 yılından bu yana küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA’in İcra Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kariyerini meslek kuruluşlarında inşa eden Helen Brand, ACCA’in faaliyet gösterdiği dünyanın 178 ülkesine dair önemli deneyim ve bilgi birikimine sahiptir. Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi’nin (IIRC) kurucu üyesi olan Helen Brand, IIRC ve Sürdürülebilirlik Muhasebesi Standartları Kurulu’nun (SASB) Haziran 2021’de birleşmesiyle kurulmuş olan Değer Raporlama Vakfı’nda (Value Reporting Foundation) Eş Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.

İngiltere Hükümeti Mesleki ve İş Hizmetleri Konseyi üyesi olan Helen Brand, Ağustos 2020’de İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Ticaret Departmanı’nda Mesleki Danışmanlık Hizmetlerine yönelik Ticaret Danışmanlığı Grubu’na atanmıştır.

Küresel bir mesleki kuruluşunun tepe yöneticiliği pozisyonunda görev alan az sayıdaki kadın liderden biri olan Helen Brand, etik değerlerin ve kamu yararının gözetilmesinin iş hayatı ve toplumlar üzerindeki önemli rolü hakkında yaptığı yorumlar ile medyada düzenli olarak yer almaktadır. ACCA, 2011 yılında kendi kurumsal performansına yönelik entegre raporunu hazırlayıp uluslararası kamuoyu ile paylaşan ilk uluslararası muhasebe meslek kuruluşu olmuştur ve Helen Brand, daha geniş kapsamlı kurumsal raporlamanın gücünün savunuculuğunu sürdürmektedir. Helen Brand aynı zamanda, ACCA’in muhasebe mesleğinin Asya, Sahraaltı Afrika, Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde gelişimini desteklemek için gerçekleştirdiği öncü çalışmaları da yönetmektedir.

Exeter Ünivesitesi’nden Siyaset Bilimi alanında lisans derecesine sahip olan Helen Brand, muhasebe alanında gerçekleştirdiği hizmetler neticesinde İngiltere Kraliçesesi II. Elizabeth’in 2011 yılındaki doğum günü dolayısıyla hazırlanan ‘İmparatorluk Onur Payesi listesine girerek İngiliz Kraliyet Onur Nişanı– OBE (Order of the British Empire) unvanına hak kazanmış ve Aralık 2017’de Exeter Üniversitesi’nden fahri doktora derecesi almıştır.