Fatma Çınar

Finansal Bilinç Programı Direktörü

Fatma Çınar, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nde (TKBB) Uluslararası İlişkiler ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmaktadır. Daha önce Türkiye’de bir bankanın (Kuveyt Türk) Uluslararası Bankacılık Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Aktif bir uygulayıcı olarak İslami Bankacılık, Uluslararası İlişkiler, Muhabir İlişkileri, Dış Ticaret, Sürdürülebilirlik, Sosyal Finans, Yatırım Bankacılığı, Nakit Yönetimi, Yapılandırılmış Finans, Ticaret Finansmanı, Proje Yönetimi, Ülke ve Karşı Taraf Limit Yönetimi, İş Stratejisi alanlarında derin ve geniş bir uzmanlığa sahiptir. TKBB Katılım Bankacılığı Strateji Raporu’nun Ekosistem ve İletişim stratejilerine yönelik Proje Yönetimi faaliyetlerini yürütmektedir. TKBB’nin uluslararası ağını aktif olarak geliştirmekte ve Türk Katılım Bankacılığı sektörünü küresel kurumlarla entegre etmektedir.

Marmara Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı (MUISEF) danışma kurulunda yer almakta ve aynı kurumda Uluslararası İlişkiler Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Etki Yatırımı Danışma Kurulu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyesidir. TKBB’nin iki ayda bir yayınlanan Katılım Finans dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Islamic Finance News kuruluşunda Türkiye muhabiri olarak İslami finans alanında düzenli yazı yazmaktadır. TKBB bünyesinde dijitalleşme faaliyetleri ve Fintek kurumları ile iletişimde rol alan Sayın Çınar, Teknopark Kuluçka Merkezi’nde global mentorluk grubuna dahil edilmiştir.

Üniversitelerde ve uluslararası yaz okullarında ders vermektedir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nde de ilgili konularda eğitmenlik yapmaktadır.
2005 ve 2006 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuştur. Evli ve bir kız çocuk annesidir.