Prof. Dr. Emin Gün Sirer

Ava Labs, CEO

-Emin Gün Sirer, Ava Labs’ın CEO’su, Cornell Üniversitesi’nde profesör, ve aynı zamanda Kripto Para Birimleri ve Akıllı Sözleşmeler Girişimi’nde (IC3) ortak direktördür. Eşler arası sistemlere (P2P), işletim sistemlerine ve bilgisayar ağlarına katkılarıyla tanınır.

Sirer’in 22 yıllık akademik kariyeri, onlarca hakemli yayını, bir NSF kariyer ödülünü ve Popular Science tarafından “Brilliant 10” listesine dahil olmasını içerir. Bitcoin’den 6 yıl önce, 2003 yılında iş kanıtı kullanılarak madenciliği yapılan ilk kripto para birimini oluşturmasıyla tanınır. Ayrıca Ittay Eyal ile birlikte, bencil madencilik olarak bilinen Bitcoin protokolündeki en büyük kusuru keşfetmesiyle tanınır. Çalışmaları, blokzincirlerinde merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirliğin sınırlarını yeniden belirledi. Bugüne kadar bilinen en hızlı 2. Katman ağını kurdu, ucuz ve düşük işlem gücü ile kurulabilir konsensüs protokollerini araştırdı. Ek olarak, Sirer’in Ethereum ağında yaşanan ünlü DAO saldırısındaki korsandan önce, bazı güvenlik açıklarını öngördüğü ve tanımladığı da bilinmektedir.

Son 3 yıldır ise çalışmaları sektörde çığır açan Avalanche protokolüne odaklandı. Sirer, 2019 yılında Ava Labs’ı kurdu ve Andreesen-Horowitz, Initialized Capital, Polychain ve Metastable gibi önemli Silikon Vadisi yatırımcılarının finansmanıyla Avalanche platformunu başarıyla hayata geçirdi. Avalanche, bugün itibariyle yaklaşık 20 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip, 5,9 dolardan fazla ek dijital varlığı da üzerinde destekliyor. Önemli şirketlerle geleneksel varlıkların dijitalleştirilmesini kapsayan başarılı projelere imza attı, atmaya devam ediyor. Ava Labs, yaklaşık 130 çalışanı ile sektörde en önde gelen, yenilikçi şirketlerden birisi olarak adından sıkça söz ettiriyor.