Dan Ariely

Duke Üniversitesi, James B. Duke Psikoloji ve Davranışsal Ekonomi Profesörü

Niyetimiz bu doğrultuda olmasına rağmen, neden çoğu zaman kendi çıkarımıza göre hareket etmekte başarısız oluruz? Neden o kakaolu keki yemeyeceğimize söz verdikten kısa bir süre sonra, önümüze koyulduğunda kendimizi o günaha girerken buluruz? Neden halletmeye çalıştığımız işlere bu kadar aşırı değer veririz? Davranışlarımıza etki eden güçler nelerdir? Duke Üniversitesi’nden Psikoloji ve Davranışsal Ekonomi James B. Duke Profesörü Dan Ariely, insanların tam olarak rasyonel olmasa bile daha mantıklı hayatlar yaşamalarına yardımcı olmak için bu ve buna benzer diğer sorulara cevap bulmaya kendini adamıştır. İlgi alanları çok çeşitli davranışları kapsar. Bazen sıra dışı sayılabilecek deneyleri her zaman ilginç, eğlenceli, bilgilendiricidir ve genel geçer tecrübelere aykırı olan derin fikirlere ışık tutar.

Dan Ariely ayrıca Güney Afrika, Hollanda, Brezilya, Birleşik Krallık, ABD, Suudi Arabistan ve İsrail hükümetlerine danışmanlık vermiştir. Dahil olduğu projeler arasında, tarihsel açıdan dışlanmış toplulukların eğitime devam etmesine nasıl destek olunacağı, bu topluluklardaki kadınların iş bulmalarına nasıl yardımcı olunacağı ve daha fazla çocuğun, özellikle de kız çocuklarının, bilgisayar bilimi okumaya nasıl teşvik edileceği yer almaktadır. Ayrıca, trafik sıkışıklığına çare bulmanın, devlet bürokrasisini azaltmanın, fuhuşu azaltmanın, hükümet ve vatandaşlar arasındaki güveni arttırmanın ve okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki motivasyonu arttırmanın yollarını bulmaya adanmış çalışmaları bulunmaktadır.

İleri Görüş Merkezi’nin (Center for Advanced Hindsight) kurucu üyesi, (Dis)Honesty: The Truth About Lies (Sahtekarlık: Yalanlar Hakkındaki Gerçekler) adlı belgesel filmin yaratıcı ortağıdır ve New York Times tarafından en çok satan yazar unvanına üç kez layık görülmüştür.

Kitapları arasında Predictably Irrational (Akıldışı Ama Öngörülebilir), The Upside of Irrationality (Mantıksızlığın İyi Tarafı), The Honest Truth About Dishonesty (Dürüst Olmamanın Ardındaki Dürüst Gerçek), Irrationally Yours (Akıldışı Sevgilerimle), Payoff (Hesaplaşma), Dollars and Sense (Tamamen Duygusal: Para Harcamanın Akıllıca Yolları) ve Amazing Decisions (Harika Seçimler) yer almaktadır.

Ayrıca Wall Street Journal’da iki haftada bir yayınlanan “Ariely’ye Sor” adında bir tavsiye köşesi vardır. Dan Ariely hakkında daha fazla bilgiye www.danariely.com adresinden ulaşabilirsiniz.