Av. Çiğdem Ayözger Öngün

SRP-Legal, Kurucu ve Yönetici Avukat

Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün Teknoloji, Medya ve Haberleşme Hukuku, Finansal Teknoloji ve E-Ticaret Hukuku ve aynı zamanda Şirketler Hukuku, Rekabet Hukuku ve Veri Koruması/Gizliliği alanlarında geniş bir tecrübeye sahiptir. Dr. Öngün, İstanbul’da bulunan SRP-Legal Hukuk Ofisi’nin kurucusu ve yönetici ortağıdır.
Dr. Öngün ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Türkiye’de ilk üniversite blokzincir merkezi olan İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi’nde (BlockchainIST Center) misafir Öğretim Üyesidir.
Dr. Öngün aynı zamanda, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku (2. basım) kitabının da yazarıdır.
Uygulamalı Rekabet Hukuku Kitabının Fintek Sektör Oyuncularının Bankalar ile Rekabeti Bölümünün yazarıdır, Hüseyin Hatemi’ye Armağan adlı kitabının Veri Koruma Hukuku Bölümünün yazarıdır. Ayrıca, 2019 yılında gerçekleştirilen 2. Ulusal Blockchain Çalıştayında Blockchain ve Veri Koruma Yasası üzerine bir akademik makale yayınlayıp sunmuştur.
Dr. Öngün, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Veri Koruma ve Teknoloji Hukuku Çalışma Grubu Başkanı, Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yürütme Kurulu üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) FinTech Sektör Meclisi Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği (WTech) Kurucular Kurulu ve Etik Kurulu üyesi, International Women Forum (IWF) Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve International Association of Privacy Professionals (IAPP) üyesi, Endeavour Türkiye’nin mentoru ve FintechTime Dergisinin Danışma Kurulu Üyesidir.
Dr. Öngün, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi ve London School of Economics’de yürüttüğü çalışmalar ile Yüksek Lisansını (LL.M.) da Rekabet Hukuku üzerine yapmış olup İstanbul Üniversitesi’nde Veri Koruma ve Gizliliği konusunda doktora yapmıştır. Dr. Öngün aynı zamanda Koç Üniversitesi Yöneticiler İçin İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır.