Changpeng Zhao

Binance Kurucu & CEO

CZ olarak adlandırılan Changpeng Zhao, başarılı startup’larla dolu etkileyici bir sicil ile seri bir girişimcidir. Temmuz 2017’de Binance’i başlattı ve 180 gün içinde Binance’i dünyadaki en büyük kripto para birimi borsasına dönüştürdü.

CZ, McGill University Montreal’de eğitim görmeden önce gençliğini hamburgercide çalışarak geçiren, Çin-Kanadalı bir yazılımcıdır. Sonrasında Tokyo ve New York’ta vakit geçirdi; önce ticari siparişleri eşleştirmek için sistemler inşa etti, ardından Wallberg’de Bloomberg’in vadeli işlemleri için yazılım geliştirdi.

2005 yılında CZ, Bloomberg Tradebook Futures Araştırma ve Geliştirme ekibinin başındaki görevinden ayrıldı ve Fusion Systems’i başlatmak için Şangay’a taşındı. Kısa süre sonra Bitcoin’i öğrendi ve blockchain.info’ya Teknoloji Müdürü olarak katıldı.

Blockchain ve işlem sistemleri konusunda uzman olan CZ, Exchange, Labs, Launchpad, Info, Academy, Research, Trust Wallet, X ve Charity Foundation’dan oluşan önde gelen blockchain ekosistemine Binance’i dahil etti.