Arda Ermut

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi.

1980 yılında Karaman’da doğan Arda Ermut, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2004 yılında mezun oldu. 2005 yılında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri oldu.

Başbakanlık bünyesindeki kariyerine kuruluşunda da rol aldığı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda devam etti. 2007 yılında Ajansta Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Ermut, kurum içerisinde tüm ara pozisyonlarda görev alarak önce Daire Başkanlığına, 2015 yılında ise Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüttü ve 2018 yılında Ofis Başkanlığına getirildi. Bu görevlerde bulunduğu süre boyunca Türkiye’ye çeşitli uluslararası doğrudan yatırımların kazandırılmasında rol oynadı.

Arda Ermut, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı görevinin yanı sıra Türkiye Varlık Fonu, Türk Hava Yolları, Viyana Ekonomik Forumu ve Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca 130 ülkeden 170 ulusal ve bölgesel yatırım destek ajansının üye olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin de (WAIPA) Başkanlığını 2015 yılından bu yana yürütmektedir.

İleri derecede İngilizce bilen Arda Ermut, evli ve bir çocuk babasıdır.