Dr. Abdurrahman Yazıcı

UNDP IICPSD, İslami Finans Portfolyosu, Proje Yöneticisi

Dr. Yazıcı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (IICPSD) İslami Finans Portfolyösü Proje Sorumluluğunu yapmaktadır.
2018 yılından itibaren Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) İslami İlimler Fakültesi, İslam Hukuku anabilim dalında Doçent olarak görev yapan Dr. Yazıcı, 2018-2021 yılları arasında ASBÜ Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULIFAM) müdürlüğünü yapmıştır.
Lisansını, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2003) ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan Yazıcı, Yüksek Lisansını 2006 yılında, doktorasını 2012 yılında İstanbul Üniversitesinde İslam Hukuku alanında yapmıştır.
2004 yılında Suriye Şam Arap Dili Enstitüsü’nde ve 2008 yılında Almanya Georg-August Göttingen Üniversitesi’nde birer yıl alanında araştırma ve dil geliştirme amacıyla bulundu.
2015-2018 yılları arasında İslami Bankalar ve Finans Kurumları Genel Meclisi’nde (CIBAFI) “Araştırmacı Ekonomist” olarak görev yapan Dr. Yazıcı İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) onaylı Şer’i Danışman ve Denetmen (CSAA) sahibidir.
İslam İktisadı başta olmak üzere İktisat Tarihi, Osmanlı Hukuku ve İslam Miras Hukuku alanlarında araştırmalarına devam eden Yazıcı evli ve bir çocuk babasıdır.